HABERLERİMİZ
TÜRKİYE SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI BELEK 'TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
2019
TÜRKİYE SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI BELEK 'TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce düzenlenen “Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı” Belek Turizm Merkezi’nde bulunan Cornelia Diamond Hotel Convention Center’da gerçekleştirildi.

Antalya'nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde düzenlenen Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı'nın kapanışına katılan Kasapoğlu, spor turizminin ülke adına son derece stratejik öneme sahip bir faaliyet alanı olduğunu dile getirdi.
Spor turizminin hem bölgesel hem de küresel hedefler bakımından çok önemli fırsatlar sunduğunu aktaran Kasapoğlu, bu fırsatları imkana dönüştürmek için hedeflerini, anlamlı ve bütüncül yeni bir plan çerçevesinde daha ileri seviyelere taşımak istediklerini bildirdi.

Kasapoğlu, Türkiye'nin ne kadar avantajlı bir konuma, ne kadar zengin bir potansiyele sahip olduğunu bildiklerini vurgulayarak, yalnızca sayısal anlamda değil, aynı zamanda nitelik açısından çok kaliteli tesisleri bulunduğunu, dünyanın en iyi, en teknik ve altyapı bakımından en etkili spor tesislerine sahip ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

Bakan Kasapoğlu, hayata geçirdikleri spor tesisi devrimi sonucunda hem pek çok branşta önemli spor etkinliklerinden hazırlık kampları ve hazırlık turnuvalarına kadar birçok organizasyonu en mükemmel şekilde gerçekleştirmenin hem de Türkiye'nin meşhur konukseverliğini sunmanın haklı gururunu yaşadıklarını aktardı.

"Spor turizminde marka ülke olmamız önünde hiçbir engel yok"

Türkiye'nin iklim özelliklerinin bütün spor dalları için son derece elverişli olmasını büyük bir avantaj olarak gördüklerini anlatan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinden dolayı spor turizmi potansiyeli çok yüksek bir ülke. Dört mevsimin aynı anda yaşandığı, hem yaz hem de kış sporlarının yapılmasına son derece uygun şartlara sahip nadir ülkelerden biriyiz. Aynı zamanda Avrupa ülkelerine yakınlığı ve kaliteli konaklama imkanlarıyla Türkiye'nin spor turizminde marka ülke olmasının önünde hiçbir engel yoktur."

"Organizasyonlarda doğal aday Türkiye"

Yapılan spor yatırımlarının, önemli uluslararası organizasyonlara ev sahipliği noktasında avantaj sağladığına dikkati çeken Mehmet Muharrem Kasapoğlu, UEFA Süper Kupa, Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası, Dünya Ralli Şampiyonası, Dünya Motokros Şampiyonası gibi onlarca üst düzey etkinliği gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Kasapoğlu, yüzlerce ülkeden milyonlarca insanın canlı takip ettiği etkinlikleri başarıyla gerçekleştirdiklerine değinerek, şöyle devam etti:

"Sahip olduğu tecrübeyle Türkiye, Avrupa ve dünya futbol şampiyonaları, olimpiyatlar gibi en üst düzey organizasyonların başarıyla altından kalkacak bir ülke olduğunu ispatlamıştır. Hemen hemen her branşta organizasyonlara ev sahipliği yapma noktasında doğal aday bir ülke olduğumuzun ayrıca altını çizmek istiyorum. Güçlü kampanyalarla Türkiye'nin spor turizmi olanaklarının dünyaya daha etkili şekilde tanıtılması gerekiyor. Sadece birkaç alanda değil, her alanda zirveye oynayan bir Türkiye var. Bu inanç ve kararlılıkla daha çok çalışmak zorundayız."

Çalıştayda alınan kararlara bakıldığında, spor ve turizm alanında sorumlu kurumlar arasında koordinasyon eksikliğinin olduğunu gördüklerini belirten Kasapoğlu, bilgi paylaşımının, etkin iş birliğinin ve koordinasyonun kritik önemde olduğunu bildiklerini kaydetti.

Yeni Yol Haritası

Çalıştayda konuşan Gençlik ve Spor Turizmi Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya da sporun din, dil, ırk ve millet ayrımı yapmayan birleştirici bir unsur olduğuna dikkati çekti.

Yerlikaya, Bakanlık olarak bir yol haritası belirleyeceklerini belirterek şunları kaydetti:

" Antalya'daki spor turizminin sadece futbol ve golf olarak kalmayıp farklı branşlarda da 7 bölgemize yayılıp gelişmesine katkı sağlayacağız. Tesis anlamında bakıldığında 17 yıldır Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde temel altyapılarımızın büyük bir çoğunluğunu tamamladık ve bundan sonraki süreçte de hızlı bir şekilde tesis alt yapılarımızı yapmaya devam ediyoruz.

“Spor Turizmi Dev Bir Sektör”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temurci ise spor turizminin hızla büyüdüğüne dikkati çekti.

Temurci, "Spor turizmi dev bir sektör. Türkiye’de de en hızlı büyüyen ülke ekonomisine, gelişimine katkı sağlayan öncü bir sektör." değerlendirmesini yaptı.

Spor endüstrisinin toplam büyüklüğünün bilet satışları, medya hakları ve sponsorluk gelirleri, spor malzemeleri, spor giyim ve ekipmanları, lisanslı ürünler ve spor tesisleri gibi unsurlar dikkate alındığında 600 milyar dolara ulaştığına işaret eden Temurci, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yayımlanan bir rapora göre dünya genelinde uluslararası seyahat ve turizm gelirlerinin yüzde 10'unun spor turizminden kaynaklandığının belirlendiğini aktardı.

Temurci, Türkiye'nin dört mevsimin yaşandığı bir ülke olmasından dolayı hem yaz, hem de kış sporlarının yapılmasına uygun nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Temurci Antalya'nın futbol ve golf turizminde önde gelen destinasyonlardan biri olduğunu belirtti. Futbol ve golfün, Türkiye'deki toplam spor turizmi hacminin yaklaşık yüzde 90'ını oluşturduğunu aktaran Temurci, "Futbolda Antalya, Alanya, Afyonkarahisar'da başarılan kamp ve turnuva organizasyonları gibi etkinliklerin yedi bölgemizin tamamında ve uygun tesislere, branşlara yayılarak bu başarı hikayelerinin artırılmasını hedefliyoruz." açıklamasını yaptı..

"Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı'na çok yoğun bir katılım var. Burada ciddi heyecan ve enerji mevcut. Yol haritamızı oluştururken katılımcılarımızın değerli görüşlerinden istifade edeceğiz." dedi. diyen Temurci, katılımcılara çalıştaya katkılarından dolayı teşekkür etti.
Bu web sitesi size web sitemizde mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine giriş yaparak, çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Detaylı bilgi.
kapat
^