HABERLERİMİZ
PROF. DR. SELÇUK ŞİRİN BELEK’TE SÖYLEŞİYE KATILDI
2020
PROF. DR. SELÇUK ŞİRİN BELEK’TE SÖYLEŞİYE KATILDI
Belek Turizm Merkezi’nde New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin tarafından "Çocukluktan Ergenliğe Mükemmel Ebeveynlik Arayışı" konulu söyleşi düzenlendi. The Land of Legends’ta gerçekleştirilen söyleşide Şirin, katılımcı ebeveynlere evde çocuğun doğumundan itibaren yapılması gerekenleri anlattı.

Program öncesi gazetecilere açıklama yapan Şirin, amacının çocukları en güzel şekilde geleceğe hazırlamak olduğunu söyledi. Bunun için dünya genelinde ciddi bir rekabet ortamı olduğunu belirten Şirin, herkesin çocuklarını iyi yetiştirdiğini aktardı.

"Eğer okullarda okuyan 18 yaş altı kuşağı iyi yetiştirebilirsek dünyada 21. yüzyılın Türkiye yüzyılı olma fırsatımız var." diyen Şirin, bunun için bütün altyapının hazır olduğunu kaydetti.


Türkiye'nin bu konuda vizyonunun da hazır olduğunu ifade eden Şirin, şöyle devam etti:

"Yeter ki isteyelim. Ben de bugün burada bunun nasıl olması gerektiği üzerine ebeveynlere evde çocuğun doğumundan itibaren ne yapmamız lazım onu anlatacağım. Bu anlamda en önemli nokta çocuklar doğduktan itibaren ilk 3 yılda beyinlerinin yüzde 90'ı gelişiyor. O beyinlerin en hızlı değiştiği o 3 yıllık dönemde çocuklarımıza ne yaparsak bir ömür boyu o yatırımın karşılığını alacağız. O yüzden çocuklar doğar doğmaz onlarla oynayalım. Onlarla konuşalım ve onlara kitap okuyalım."

Selçuk Şirin hakkında:

Selçuk Şirin, New York Üniversitesi’nde (NYU) Profesör olarak davranış bilim ve istatistik dersleri vermekte, eğitimden gelişime geniş bir alanda araştırmalar yapmaktadır. İlkokula Kars Yiğitkonağı Köyü’nde başlamış ve liseyi Göle’de bitirmiştir. ODTÜ’den lisans, SUNY’den yüksek lisans ve Boston College’dan doktora derecesi almış olan Şirin 100’ü aşkın bilimsel yayına imza atmıştır. Boston College ve NYU’dan Ögretim Üyesi Mükemmeliyet Ödülü, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan Araştırmacı Ödülü, dünyadaki en büyük eğitim araştırmacılar derneği AERA’dan Araştırma Büyük Ödülü, ve Jacob Vakfı’ndan 2018 Sosyal Girişimcilik Ödülü almıştır. Selçuk Şirin 2015 yılında ABD Bilimler Akademisi Komisyonuna seçilmiştir. 2014 yılından itibaren Hürriyet’te haftalık köşe yazıları yazan Selçuk Şirin’in “Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya Sefalet” ve “Bir Türkiye Hayali” adli iki Türkçe kitabı, “Muslim American Youth: Understanding Hyphenated Selves Through Multiple Methods” adlı bir İngilizce kitabı ve çocuklara yönelik pek çok alıştırma kitabı bulunmaktadır. 2019 yılında Türkiye’de evinde kitap bulunmayan 1 milyon çocuğu kitapla buluşturmayı hedefleyen 1 Milyon Kitap projesini başlatmıştır.
Bu web sitesi size web sitemizde mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine giriş yaparak, çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Detaylı bilgi.
kapat
^