HABERLERİMİZ
BELEK’TE SATRANÇ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
2020
BELEK’TE SATRANÇ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenen Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları, Belek Turizm Merkezi’nda bulunan Pine Beach Belek’te başladı.


Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Küçükler, Yıldızlar, Emektarlar Satranç Şampiyonası'nın açılışında yaptığı konuşmada, güzel ve çok keyifli bir tablo ile karşı karşıya olduğunu söyledi.


Sporculara başarı dileyen Kasapoğlu, "Satranç eğitici, öğretici yönü olan bir spor. Analitik düşünme yeteneğini, sabrı, cesareti, özgüveni geliştiren bir branş. Hedeflediğimiz, yarınlarda ülkemizi emanet edeceğimiz gençlikte aradığımız özellikler bunlar. O yüzdendir ki satranca diğer spor branşlarımız gibi ayrı bir önem veriyoruz." diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, satrançtaki lisanslı sporcu sayısında rekor yükseliş olduğunu ve bu başarıdan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

2 Bin 557 Sporcu Mücadele Ediyor

Türkiye'nin 81 ilinden 2 bin 557 sporcu ve aileleri ile birlikte toplam 7 bin kişinin üzerinde katılımcının olduğu 'Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları, farklı yaş kategorilerinde mücadeleye sahne olacak. Türkiye Küçükler Şampiyonası'nda 1874, Yıldızlar Şampiyonası'nda 600 ve Emektarlar Şampiyonası'nda 83 ile toplam 2 bin 557 sporcu mücadele verecek. Bir hafta sürecek mücadelenin ardından, dereceye giren sporcular satranç milli takımı havuzunda yer alacak.

TSF Başkanın Tulay Satranç Ailemiz Hızla Büyüyor

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ise Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine ortak hedef ve heyecan ile bir araya geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Karnesini aldığı gibi buraya gelen ve tatilinden feragat eden kıymetli sporcularımızı gönülden tebrik ediyorum. Her yılın sömestr döneminde Antalya'da gerçekleştirdiğimiz Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları, Türkiye'nin, hatta Avrupa'nın en büyük satranç organizasyonudur. Her yıl katılımcı sayımızı artırarak başarılı bir organizasyon sürecine imza atıyoruz. ve bu başarı dünya satranç ailesi tarafından da ilgiyle takip edilip, takdir görüyor."

Şampiyonada dereceye giren sporcuların milli takım havuzuna girme şansı yakalayacağını hatırlatan Tulay, "Şampiyonalarda, kendi kategorilerinde derece elde sporcular milli takım havuzuna girmeye hak kazanacak. Yaş kategorilerinde ilk üç dereceyi elde eden sporcularımız, uluslararası turnuvalara Türkiye Satranç Federasyonu'nun imkanlarıyla gönderilecek. Milli takım havuzu kontenjanında her kategoride 200 sporcunun üzerindeki 25 sporcu için bir kontenjan daha verilecek. Ayrıca milli takım havuzunda yer alan sporcular ülkemizde gerçekleştirilecek olan 2020 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası'na katılma avantajı da elde edecek" diye konuştu.
Bu web sitesi size web sitemizde mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine giriş yaparak, çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Detaylı bilgi.
kapat
^